Viimeisimmät Kommentit

Lehtikompostori mallia pika

Olen pohtinut, että rakentelisin välikompostorin lämpökompostorista pois otetulle mullalle. Tarvikkeita ei ollut tarpeeksi joten tein aikani kuluksi kevyen lehtikompostorin, jollaista olen myös havitellut.

Ympäristöön sulautuva lehtikompostori

Ympäristöön sulautuva lehtikompostori

Pohjalle laitoin vanhan vanerinpalan estämään juurien tunkeutumista ja “seinät” tein kepeistä. Aikaa meni ehkä 10 minuuttia ja lopputulos on kuitenkin toimiva. Täyttäminenkin piti aloittaa heti, koska tyhjä komposti on aina apean näköinen ;) Tontilla on muutamakin täyttämistä odottava alue, joten varsinaiseen kompostointiin menee vain pieni osa lehdistä. Ja jos tuo ei riitä niin äkkiäkös sitä toisen tekee.

3 kommenttia artikkeliin Lehtikompostori mallia pika

  • Vautsi, jos tuo ei ole “rustic”, niin en tiedä, mikä. Tosi hauskan näköinen ja varmasti nopea tehdä. Ei ainakaan ole liian tiivis kehikko. :)

  • Tuohan on fiksu keksintö! Se ei edes näytä kompostilta, kun lehdet ovat vihreät.

  • Insinööri

    Tulihan siitä ihan kivan näköinen verrattuna useimpiin muovipönttöihin, joita komposteiksi kaupataan. Voi olla, että teen toisen samanlaisen viereen.

Jätä vastaus

 

 

 

Voit käyttää näitä HTML tageja

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>